81 İLDE HER KONUDA YATIRIM TEŞVİKLERİ - TIKLAYINIZ
Kozmetik İthalat Üretim Bildirimleri

KOZMETİK ÜRÜN BİLDİRİMİ

Firmaların ithalatı/üretimi yaptığı kozmetik ürünler için 5324 sayılı Kozmetik Kanun’u ve Kozmetik Yönetmeliği’ne göre yerine getirmesi gereken sorumlukları mevcuttur.

Kozmetik ürün üreten/ithal eden firmaların sorumlulukları aşağıda verilmiştir.

  • Sağlık Bakanlığı’nın e-bildirim sistemine firma kaydı,
  • İthalatını/üretimini yapacağınız ürünlerin sisteme kaydedilmesi,
  • Kozmetik ürün bildirim başvurusu yapılması,
  • Ulusal Zehir Danışma Merkezi (UZEM) bildirimlerinin yapılması,
  • Sorumlu teknik eleman ile sözleşme yapmak ya da hizmetin gerektirdiği nitelikte personel istihdam etmek,
  • İnsan sağlığına zarar vermeyecek nitelikte, güvenli  ve Kozmetik Yönetmeliğine uygun  ambalaj bilgileriyle ürün piyasaya arz etmek,
  • Kozmetik ürünlerin “İyi İmalat Uygulamaları” kılavuzuna  uygun üretim yerinde üretilmesini sağlamak (Kozmetik üreticileri için geçerlidir – Firmanız sorumluluğundadır.)
  • Kozmetik Yönetmeliğinin 12. maddesinde belirtilen bilgi ve belgelerin bulunduğu ürün bilgi dosyasını şirket adresinde bulundurmak.

Kozmetik ürün bildirimi oldukça önem arz eden bir konudur. Ürünlerin ve firmanızın Kozmetik Kanunu’nda belirlenen standartlara uygun olmaması durumunda idari para cezası, ürünlerin piyasadan toplatılması gibi risklerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Sağlık Bakanlığı bu konudaki denetimlerini son dönemde oldukça sıklaştırmıştır.

Ürünlerin ithalatına/üretimine başlamadan önce kozmetik ürün bildirimilerinizi yapınız. Bu konuda 4m’in uzman kadrosundan bilgi alabilirsiniz.

İşlemlere hemen başlamak için Firma Tanımlama Formu ve bildirimde bulunmak istediğiniz kozmetik ürünlerin yer alacağı Kozmetik Ürün Bilgi Formu’nu doldurarak ithalat@4m.com.tr adresine göndermeniz yeterlidir. Talebinizin bize ulaşmasının ardından firmanız 4m Uzmanları tarafından aranacaktır.

Önemli Açıklama: 31.12.2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2011/12 sayılı DTS Tebliği gereğince, ithalat aşamasında Gümrük Müdürlüğü’ne Kozmetik Bildirim Kabul Belgesi ibraz etme zorunluluğu ortadan kalkmıştır. Ayrıca, Sağlık Bakanlığı bildirimi yapılan kozmetik ürünler için Bildirim Kabul/İzin Belgesi adı altında herhangi bir belge düzenlenmeyecektir.

 

SERBEST SATIŞ SERTİFİKASI (Free Sale Certificate, Health Certificate)

Serbest Satış Sertifikası, yurtiçinde üretimi yapılan kozmetik ürünlerin ihracatında, ihraç edilen ülke tarafından talep edilen bir belgedir. İthal ürünlere belge düzenlenmez.

Serbest Satış Sertifikası alınmadan önce, ihraca konu kozmetik ürünlerin kozmetik ürün  bildirimlerinin yapılmış olması gerekmektedir.

FORMU DOLDURUN

SİZİ ARAYALIM

Sayın Himmet Öztürk; Teşekkür ederiz.
Uzmanlarımız sizinle temasa geçecektir.